Friday, October 22, 2021

News

Plas mes turisteve nga Kosova dhe te rinjve nga Shëngjini (Video)

0
Katër të rinj janë proceduar penalisht nga Policia në Lezhë, pasi janë konf liktuar me njëri-tjetrin për motive të dobëta. Këta shtetas, dy vëllezër nga Kosova dhe dy vëllezër nga Shëngjini, janë kanë që...

Cosa cambia con il nuovo permesso di soggiorno Ue di 10 anni? La guida...

0
Il permesso UE per soggiornanti di lungo periodo, titolo previsto nel nostro ordinamento dall’art. 9 del T.U. immigrazione, viene rilasciato a chi risiede stabilmente in uno dei Paesi dell’Unione Europea e soddisfa determinati requisiti...

Assegno sociale per stranieri 2021

1
I cittadini extracomunitari hanno diritto alla pensione sociale Vediamo insieme in quale casistica è possibile richiedere l’assegno sociale per i genitori stranieri anziani e non incorrere in errori e sanzioni. Assegno sociale per stranieri: come funziona,...

Sanatoria, posso uscire dall’Italia e ritornare per il permesso di soggiorno?

0
I lunghi tempi che richiede la procedura di emersione porta molti stranieri a confrontarsi su urgenze nate nel Paese d’Origine: Madre o Papà malati, figli che hanno bisogno di aiuto, cause civili o ereditarie Non...

Il Comitato tecnico rinvia le misure prese due settimane fa / La tendenza mostra...

0
Durante un convegno tenuto dal Comitato Tecnico, si è deciso nuovamente di rinviare le misure prese due settimane fa, vedendo un andamento decrescente dei casi negli ultimi giorni. Facendo riferimento al bando del Comitato Tecnico,...

Mbyllet Shqiperia sot? Komiteti i Ekspertëve del me vendim, ja çfarë ndodh sot

0
Numri i larta i rasteve te reja, humbjeve te jetes dhe situata e veshtire ne spitale ka vene ne alarm qytetarët qe po flasin keto dite se pritet serish një mbyllje e vendit. Por, sa...

Zv. Ministrja paralajmeron vendin: Karantine e plotë nëse nuk ..

0
Zv. Ministrja e Shendetesise Eugena Tomini se fundmi ka paralajmeruar karantine te plote per vendin tone Ajo është shprehur sot gate nje interviste se ka një rritje të numrit të rasteve që kërkon shtrimin në...

Conte: “Italia nuk do ta harrojë kurrë përpjekjen e bluzave të bardha”

0
"Ne kurrë nuk do të ndalemi së falënderuari. Këtë ditë u kemi kushtuar atyre. Sepse nuk harrojmë. Asnjëherë nuk do të jemi në gjendje t'i harrojmë përpjekjet dhe sakrificat e tyre" Ish-Kryeministri Giuseppe Conte...

Te mbyllen urgjent shkollat dhe lokalet, Pipero: Te shtohen masat, transporti publik duhet te..

0
Rritja e shumte e rasteve ditore duhet të shoqërohet me të tjera masa shtrënguese. Mjeku i njohur Pëllumb Pipero rekomandon mbylljen e të gjitha shkollave dhe lokaleve deri në fund të marsit. Ndërsa për transportin...

Arrivano 7020 vaccini Pfizer – Si attiva lo scenario di inclusione degli ospedali regionali

0
Durante il discorso tenuto in assemblea, il Ministro della Salute Ogerta Manastirliu ha annunciato che oggi arriveranno 7020 dosi di vaccino antiCOVID dal contratto con Pfizer e che verrà intensificato il piano vaccinale “Si attiva...